Krajniacy, ich rękodzieła i wyroby

Krajniacy z Wielkiego Buczka nie tylko wystawiają spektakle obrzędowe i śpiewają tradycyjne piosenki, ale zostawiają po sobie wiele materialnych rzeczy. Malują tradycyjne krajeńskie motywy na przedmiotach domowych, suszą wszelkiego rodzaju zioła, którymi obdarowują przyjaciół. Kto nie jadł miodu Pana Konrada? Nie pił herbaty z lipy zrywanej przez Krajniaków? Podczas prób kobiety niekiedy wyszywają serwety, które zdobią elementami kwiatowymi, jakie wyszywały również ich matki i babki. Szyją pluszowe maskotki, figurki. Krajniacy zbierają również stare sprzęty, którymi posługiwali się ich rodzice i dziadkowie.

 

Kultura
Przemysław Oszczypała

Krajeńskie Kolędowanie

Serdecznie zapraszamy do Złotowskiego Domu Kultury na koncert kolęd Zespołu Folklorystycznego „Krajniacy” z Wielkiego Buczka. Podczas koncertu dowiemy się również, jak dawniej mieszkańcy Krajny obchodzili

Czytaj więcej »
Natura
MirAS

Quiz wiedzy o walorach przyrodniczych Krajny

Krajna, skrawek ziemi na północy Polski opleciony błękitną wstęgą. Lasy, jeziora, leniwy szum rzek. Tu jeleń przebiegnie, tam ptaszek zaćwierka nic szczególnego zdawać by się mogło. Jak jest naprawdę? Czy znasz taką Krajnę? Podejmij wyzwanie, weź udział w quizie i przekonaj się! 

Czytaj więcej »

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up