Michał Drzymała – symbol walki z władzami pruskimi

Michał Drzymała z żoną
Michał Drzymała z żoną Źródło: http://historiamagis travitae.blox.pl/

Wędrując po położonym na pagórku cmentarzu w Miasteczku Krajeński dostrzec można pośród okazałych topoli wyjątkowy grób. Wyjątkowy, gdyż widnieje na nim napis „Bohater Narodowy”. Tam spoczywa Michał Drzymała. Symbol walki z germanizacją i władzami pruskimi. Michał Drzymała nie pochodził z Krajny, ale jego burzliwe dzieje sprowadziły go na te tereny i tu też zmarł. Urodził się 13 września 1857 r. w Zdroju. W 1904 r. zakupił niewielką działkę w Podgradowicach, na której chciał wybudować dom. Niestety skutecznie uniemożliwiały mu to władze pruskie. W ramach protestu Drzymała kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. I to nie spodobało się urzędnikom. Stwierdzili, że jeżeli wóz stoi w jednym miejscu, to jest domem. Tak więc nieugięty chłop przesuwał go codziennie. Walka z biurokracją trwała wiele lat. Niestety Drzymała walkę tę przegrał i musiał usunąć wóz.

Pierwszy wóz Drzymały
Pierwszy wóz Drzymały Źródło: https://nowahistoria.interia.pl/

Zamieszkał więc w lepiance, ale i tam był nękany przez władze. W 1910 r. sprzedał ziemię i zamieszkał w Cegielsku. Jego wóz stał się symbolem walki z uciskiem władz pruskich. Podczas obchodów 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem wyeksponowano go na krakowskim barbakanie. Człowiek-symbol buntu, o którym pisały francuskie, czy brytyjskie gazety uległ jednak zapomnieniu. Dwóch synów zabrała mu I wojna światowa, trzej wyjechali w poszukiwaniu pracy. Sam Drzymała popadał w nędzę. Jego los odwrócił się za sprawą Józefa Weyssenhoffa, który odnalazł bohatera. Samym Drzymałą zainteresował się prezydent Ignacy Mościcki. Otrzymał 15-hektarowe gospodarstwo w Grabownie niedaleko Wyrzyska oraz rentę. W spokoju zmarł 25 kwietnia 1937 r. Został pochowany w Miasteczku Krajeńskim.

Źródła:

  • Zoń, M., „Prawdziwa historia Michała Drzymały”, https://kurierhistoryczny.pl/ [dostęp 05.11.2018]

Topienie Marzanny

Przed nami równonoc wiosenna a więc czas szczególny w wierzeniach naszych dalekich przodków. Część z nas pamięta jeszcze pochód ze słomianą kukłą i jej rytualne topienie w wodzie. Co symbolizuje ten zwyczaj i kim jest ów słomiana postać…

Read More »

Krajeńskie Kolędowanie

Serdecznie zapraszamy do Złotowskiego Domu Kultury na koncert kolęd Zespołu Folklorystycznego „Krajniacy” z Wielkiego Buczka. Podczas koncertu dowiemy się również, jak dawniej mieszkańcy Krajny obchodzili

Read More »

Quiz wiedzy o walorach przyrodniczych Krajny

Krajna, skrawek ziemi na północy Polski opleciony błękitną wstęgą. Lasy, jeziora, leniwy szum rzek. Tu jeleń przebiegnie, tam ptaszek zaćwierka nic szczególnego zdawać by się mogło. Jak jest naprawdę? Czy znasz taką Krajnę? Podejmij wyzwanie, weź udział w quizie i przekonaj się! 

Read More »

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up