Rodło

W 1918 r., po 123 latach zaborów, na mapy Europy powróciła Polska. Niestety nie wszyscy Polacy mogli się z tego cieszyć. Traktat Wersalski nie zapewnił odtworzenia pierwotnych granic sprzed rozbiorów. Wiele milionów Polaków pozostało wciąż poza granicami Polski, w tym duża część Krajny Złotowskiej. A stało się tak, gdyż wiele ziem obecnego powiatu złotowskiego należała do rodziny Hohenzollernów, którzy byli spokrewnieni z brytyjską rodziną królewską i wykorzystując swoje wpływy doprowadzili do tego, że ziemie te nie wejdą w granice odradzającego się państwa polskiego. Po roku 1918 nasiliły się ruchy polonijne na terenie Prus Wschodnich. Zaczęły tworzyć się różne organizacje, w tym jedna z najprężniej działających – Związek Polaków w Niemczech (1922 r.). Polacy byli szykanowani i represjonowani. Chcieli symboli, które utożsamiałyby ich polskość i pochodzenie. Od 1918 r. na tych terenach obowiązywał kategoryczny zakaz używania symboli polskości – godła i flagi polskiej. Tak więc zaczęły być prowadzone prace nad  stworzeniem nowego

symbolu. Za wzór przyjęto rzekę Wisłę, przy której brzegach narodziło się państwo polskie. Graficznie zilustrowała to młoda graficzka Janina Kłopocka. Ostatecznie nowy symbol Polaków uzyskał kształty wystylizowanej rzeki Wisły w białym kolorze, z zaznaczeniem Krakowa, a wszystko na czerwonym tle. Kolorystyka nawiązywała do tradycyjnych barw Polski. Powstanie Znaku Rodła było też swoistą odpowiedzią na rodzące się ruchy faszystowskie po dojściu Hitlera do władzy, który za swój symbol przyjął swastykę.

Nazwa Rodło to wykorzystanie liter z dwóch słów: rodzina i godło. Tak więc znak ten, to symbol łączący wszystkich Polaków poza granicami macierzy. Najlepiej sam znak opisuje autor jego nazwy Edmund Jan Osmańczyk:

„Znak wiernej rzeki Wisły, kolebki narodu polskiego i znak królewskiego Krakowa, kolebki kultury polskiej”.

„Oto nasze Rodło, które nie jest herbem, ani godłem, Ale znakiem łączności z całym Narodem Polskim i jego duszą”.

Ze Znakiem Rodła związana jest także „Pieśń Rodła”. Słowa napisał Edmund Jan Osmańczyk, melodia – Janowa Kaczmarkowa. A oto jej słowa:

Od wieków wszystko zwyklim kłaść w ofierze,
Od wieków walczyć, co dnia wciąż na nowo,
O okruch prawa, polskie „W Boga wierzę”,
O polską duszę, każde polskie słowo.

Jesteśmy Polakami!
I tego żadna moc nie zmieni!
Bóg z nami, Sprawa z nami.
Bóg nam wiarą serca rozpromienił!

Rodło królewskie mamy!
Jesteśmy Polakami!
Idziemy z siłą, co płynie z słuszności,
Nam walka hartem, a siłą wytrwanie

I przysięgamy na swych Ojców kości –
O sprawę walczyć nigdy nie ustaniem!
Jesteśmy Polakami!
I tego żadna moc nie zmieni!

Bóg z nami, Sprawa z nami.
Bóg nam wiarą serca rozpromienił!
Rodło królewskie mamy!
Jesteśmy Polakami!

Rodło
Rodło

Do Znaku Rodła nawiązują również inne teksty, choćby „Katechizm małego Polaka w Niemczech”:

Kto ty jesteś?
Polak mały:

Jaki znak twój?
Znak zuchwały!

Jak się zwie to twoje godło?
Rodło!

Co powiadasz Rodła znakiem?
Jam Polakiem.

Czym ci Polak jest przed światem?
Zawsze bratem.

Gdzie cię wiedzie życia droga?
Poprzez naród mój do Boga!

Co Polactwu dasz na chwałę?
Życie całe!

Źródła:

  • Lech, L.,: Związek Polaków w Niemczech i znak Rodła – od 1918 do dziś. Przegląd Dziennikarski, 2017-01-12 [dostęp 01.11.2018 r.]
  • Kęcińska Jowita, Śpiewnik pieśni patriotycznych zespołu folklorystycznego „Krajniacy” z Wielkiego Buczka, Złotów 2001 r.

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up