W sobotę, 22 czerwca, na Półwyspie Rybackim w Złotowie odbyły się wyjątkowe Krajeńskie Świętojanki, które przyciągnęły licznych mieszkańców i turystów. Pomimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie obfitowało w atrakcje artystyczne i kulturalne, zapewniając uczestnikom niezapomniane wrażenia.
Imprezę rozpoczął teatr Zymk, który zaprezentował spektakl „Splotłô słoma”, przenoszący widzów w świat dawnej obrzędowości. Aktorzy, mimo deszczowej aury, z pasją odtworzyli tradycje i rytuały naszych przodków. Ich poświęcenie i talent sprawiły, że deszczowe chmury zaczęły się rozpraszać tuż po zakończeniu przedstawienia. Można więc śmiało powiedzieć, że aktorzy wiernie odtworzyli dawne rytuały wpływając na pogodę :).
Kiedy niebo się przejaśniło, na scenie pojawił się zespół „Łysa Góra” z akustycznym projektem muzycznym. Folkowe utwory, wykonane z wykorzystaniem rzadko spotykanych instrumentów, porwały publiczność do tańca. Atmosfera była tak żywa, że do tańca niespodziewanie ruszył sam Leszy w towarzystwie białych nimf w kwietnych wiankach. Koncert zakończył się tańcem publiczności i obfitymi owacjami. Zespół „Łysa Góra” na długo pozostanie w naszej pamięci.
Następnie na trawiastą scenę wskoczył Zespół Tańca Ludowego „Gniezno”. Tancerze w tradycyjnych białych strojach, zdobionych skromnym haftem, pląsali w rytm tradycyjnej muzyki tworząc widowisko pełne pasji i energii. Kulminacyjnym punktem ich występu były skoki przez ognisko i puszczanie wianków na jeziorze. Zgodnie z tradycją, jeden z wianków został przechwycony, a jego właścicielka znalazła swojego wybranka.
Wieczór zakończył się spektakularnym pokazem ognia w wykonaniu grupy Nam-Tara. Artystki, podobnie jak w poprzednim roku, zaprezentowały widowiskowy i niebezpieczny program, który zachwycił zgromadzoną publiczność. Efektowny taniec z ogniem, skomplikowane układy i pełna synchronizacja ruchów sprawiły, że pokaz zebrał równie gorące brawa.
W trakcie całego wydarzenia uczestnikom towarzyszyli lokalni rękodzielnicy, oferując swoje unikalne wyroby. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy Krajeńskie Świętojanki zyskały dodatkowy wymiar, łącząc tradycję z nowoczesnym rzemiosłem. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom i rękodzielnikom za współtworzenie tego wydarzenia już po raz trzeci.
Tegoroczne Krajeńskie Świętojanki zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Krajny Tribus z Osowa przy wsparciu Urzędu Miasta Złotów, Starostwa Powiatowego w Złotowie, Banku Spółdzielczego w Zakrzewie. Dzięki ich zaangażowaniu, co roku udaje się nam dzielić z publicznością dziedzictwem naszego regionu, dostarczając rozrywki i niezapomnianych wrażeń widzom w każdym wieku.
Rękodzielnicy, których wyroby serdecznie polecamy:
Krajeńskie Świętojanki 2024 przechodzą do historii jako wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością, kulturę z rozrywką, a lokalną społeczność z przybyłymi gośćmi. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne święto, które z pewnością przyniesie jeszcze więcej niezapomnianych chwil.
Fotorelacja z wydarzenia. Niebawem materiał wideo, nad którą pracuje RM Art Radosław Marszałek
Komentarze