Półwiecze Krajniaków z Wielkiego Buczka

To już ponad 50 lat, odkąd Krajniacy z Wielkiego Buczka urozmaicają życie kulturalne Krajny.  W sobotnie popołudnie 03.10.2020 r. odbyła się jubileuszowa uroczystość na cześć okrągłej rocznicy działalności zespołu.  W tym roku mieliśmy okazję włączyć się w organizację tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Preludium do obchodów była XXIII Buczkowska Konferencja Naukowa „W stulecie odzyskania niepodległości i  pięćdziesięciolecie Krajniaków, czyli patriotyzm po krajeńsku”. Podczas tej edycji wygłoszone zostały cztery referaty. Jako pierwszy odczytany został referat wielkiego przyjaciela Krajniaków prof. dra hab. Józefa Borzyszkowskiego, pt. „Działania patriotyczne „Krajniaków” z perspektywy Gdańska i Kaszub”. Odczytu dokonał niezastąpiony członek zespołu Konrad Kaczmarek. Pan Profesor ze względów ogólnie znanych w tym roku nie mógł osobiście stawić się w Wielkim Buczku, ale był obecny przez chwilę z nami poprzez łącza internetowe. Krajniacy zaśpiewali Profesorowi. Była to wzruszająca i szczęśliwa chwila.

Następnie na mównicę wstąpił Pan Janusz Justyna obecnie pracujący w Informacji Turystycznej przy Muzeum Ziemi Złotowskiej. Odczytał referat pt. „Krajniacy złotowscy – korespondenci prasy spod znaku Rodła”. Przywoływał wycinki artykułów z przedwojennej prasy wydawanej przy Związku Polaków w Niemczech, a mianowicie z „Polaka w Niemczech” i „Małego Polaka w Niemczech”. Opowiadał o odwadze małych korespondentów, którzy niekiedy za swoje publikacje mogli sami, jak i ich rodziny, paść restrykcjom ze strony ówczesnych władz niemieckich. Marzeniem pana Justyny jest odszukanie żyjących jeszcze mieszkańców Krajny, którzy jako dzieci pisali do „Małego Polaka w Niemczech”.

Trzeci referat pt. „Genealogia wybranych rodów krajeńskich w patriotycznej perspektywie” wygłosił Bartosz Małłek, doktorant historii na Uniwersytecie Opolskim, genealog, blogger. Na przykładzie swojego rodu pokazywał zawiłości rodzinnych koligacji, wkład w tworzenie lokalnej kultury i historii. Zachęcał jednocześnie do zainteresowania się genealogią i odtwarzanie historii swoich przodków.

Panel konferencji zakończyła Pani prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek referatem „Krajniacy Niepodległej… ” wspominając pierwsze lata zespołu i wkład jaki Krajniacy wnieśli w upowszechnianie kultury, obyczajów i historii naszej Małej Ojczyzny. Ich misją nadal zostaje kultywowanie idei ks. dra Patrona  Bolesława Domańskiego.

Krajniacy w głębokiej konspiracji przygotowali niespodziankę dla swojej Pani generał. Pani Jowita, bo wszak o niej mowa, dumnie zasiadła na złotym tronie i wysłuchała utworu specjalnie przygotowanego na tę okazję przez koleżanki i kolegów z zespołu. Publiczność nie próżnowała i dołożyła od siebie dla całego zespołu gromkie 100 lat.

Jak co roku wystrój buczkowskiej sali zdobiły prace konkursowe „Moja Matka Boska Radosna-Leśna”. Malowidła, makra, rzeźby, wyklejanki stworzyły subtelną galeria dzieł, z której komisja konkursowa wyłoniła tegorocznych laureatów. Gratulujemy i podziwiamy!

Wzruszającą niespodzianką dla nas było zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Krajny „Tribus” (tak to my :)) do grona laureatów „Złotego Buka”. Dziękujemy za to wyróżnienie!

Skoro urodziny to nie mogło zabraknąć okazałego tortu, który dumnie i w blasku sztucznych ogni wjechał na salę. Po nim reszta pyszności z, gwoździem programu czyli krajniackim bigosem.  A wszystko to przy śpiewie i gwarze Krajniaków, którym życzymy aby uśmiechy z tego wieczoru promieniały na ich twarzach przez kolejne 50 lat!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up