Eksplozja dziedzictwa kulturowego w Wielkim Buczku

Wielki Buczek to niewielka wieś w gminie Lipka, w której dzieją się rzeczy wielkie. Co roku odbywa się tu konferencja naukowa, poświęcona tematyce regionu i mniejszości polskiej w Niemczech. W tym roku zorganizowana po raz 22 zafundowała mnóstwo pozytywnych doznań dla ducha i brzucha 🙂

XXII Buczkowska Konferencja Naukowa w Wielkim Buczku  była niesamowitym zastrzykiem wiedzy na temat funkcjonowania szkół Polskich na terenie powiatu złotowskiego i nie tylko. Bezpośrednie relacje świadków tamtych trudnych czasów, poruszały i zmuszały do chwili refleksji. To co obecnie jest niedocenianą rutyną, kiedyś wiązało się z szykanowaniem i represjami.

Konferencje naukowe to oczywiście znamienici goście świata nauki jak prof. Józef Borzyszkowski, oraz prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, którzy w sposób prosty opowiadają o historycznych faktach, ale nie tylko. W tym roku każda wieś, w której istniała szkoła Polska mogła zaprezentować na forum konferencji historię szkoły. Wielki szacunek dla osób, które podjęły wyzwanie i dały świadectwo pamięci o przodkach i historii. Relacje osób, dla których samo wystąpienie publiczne było już dużym wyzwaniem. Opowiadały o historii w bardzo osobisty sposób, przywołując wspomnienia zaklęte w pamiątkach po bliskich. Szkoda że nie wszystkie wsie miały swoich przedstawicieli… może za rok?

Konferencje od pewnego czasu mają stałe pkt. programu. Jednym z nich jest rozstrzygnięcie konkursu artystycznego „Moja Matka Boska Radosna – Leśna”. Ponad 100 różnorodnych prac konkursowych było częścią tego spotkania. Laureatom konkursu gratulujemy! Drugi pkt programu, to smaczny finisz konferencji. Sławetny bigos w wydaniu Krajniaków z pewnością zasługuje na miano regionalnego specjału.

To niesamowite jak dzięki charyzmie i zaangażowaniu niezwykłych osób można porwać nawet niewielką społeczność do zorganizowania rzeczy niezwykłych. Jestem pełen podziwu dla organizatorów, którzy swoją skromnością i autentycznością zachęcają innych do działania. Dziękujemy za gościnę i nieśmiało wpraszamy się za rok.

Fotorelacja:

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up