Eksplozja dziedzictwa kulturowego w Wielkim Buczku

Wielki Buczek to niewielka wieś w gminie Lipka, w której dzieją się rzeczy wielkie. Co roku odbywa się tu konferencja naukowa, poświęcona tematyce regionu i mniejszości polskiej w Niemczech. W tym roku zorganizowana po raz 22 zafundowała mnóstwo pozytywnych doznań dla ducha i brzucha 🙂

XXII Buczkowska Konferencja Naukowa w Wielkim Buczku  była niesamowitym zastrzykiem wiedzy na temat funkcjonowania szkół Polskich na terenie powiatu złotowskiego i nie tylko. Bezpośrednie relacje świadków tamtych trudnych czasów, poruszały i zmuszały do chwili refleksji. To co obecnie jest niedocenianą rutyną, kiedyś wiązało się z szykanowaniem i represjami.

Konferencje naukowe to oczywiście znamienici goście świata nauki jak prof. Józef Borzyszkowski, oraz prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, którzy w sposób prosty opowiadają o historycznych faktach, ale nie tylko. W tym roku każda wieś, w której istniała szkoła Polska mogła zaprezentować na forum konferencji historię szkoły. Wielki szacunek dla osób, które podjęły wyzwanie i dały świadectwo pamięci o przodkach i historii. Relacje osób, dla których samo wystąpienie publiczne było już dużym wyzwaniem. Opowiadały o historii w bardzo osobisty sposób, przywołując wspomnienia zaklęte w pamiątkach po bliskich. Szkoda że nie wszystkie wsie miały swoich przedstawicieli… może za rok?

Konferencje od pewnego czasu mają stałe pkt. programu. Jednym z nich jest rozstrzygnięcie konkursu artystycznego „Moja Matka Boska Radosna – Leśna”. Ponad 100 różnorodnych prac konkursowych było częścią tego spotkania. Laureatom konkursu gratulujemy! Drugi pkt programu, to smaczny finisz konferencji. Sławetny bigos w wydaniu Krajniaków z pewnością zasługuje na miano regionalnego specjału.

To niesamowite jak dzięki charyzmie i zaangażowaniu niezwykłych osób można porwać nawet niewielką społeczność do zorganizowania rzeczy niezwykłych. Jestem pełen podziwu dla organizatorów, którzy swoją skromnością i autentycznością zachęcają innych do działania. Dziękujemy za gościnę i nieśmiało wpraszamy się za rok.

Fotorelacja:

Kultura

Krajeńskie Kolędowanie

Serdecznie zapraszamy do Złotowskiego Domu Kultury na koncert kolęd Zespołu Folklorystycznego „Krajniacy” z Wielkiego Buczka. Podczas koncertu dowiemy się również, jak dawniej mieszkańcy Krajny obchodzili

Czytaj więcej »
Natura

Quiz wiedzy o walorach przyrodniczych Krajny

Krajna, skrawek ziemi na północy Polski opleciony błękitną wstęgą. Lasy, jeziora, leniwy szum rzek. Tu jeleń przebiegnie, tam ptaszek zaćwierka nic szczególnego zdawać by się mogło. Jak jest naprawdę? Czy znasz taką Krajnę? Podejmij wyzwanie, weź udział w quizie i przekonaj się! 

Czytaj więcej »

Komentarze

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Jeszcze nie skomentowany.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up